Táto internetová stránka používa súbory cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto internetovej stránky alebo kliknutím na tlačidlo "Súhlasím", súhlasíte s použitím súborov cookies. Viac informácií

Čo bude s americkými akciami, ak USA zvolia opäť Trumpa?

Bez ohľadu na geopolitické aspekty by víťazstvo Donalda Trumpa v jubilejných šesťdesiatych prezidentských voľbách nemuselo znamenať straty pre americký akciový trh, práve naopak. Aký scenár teda možno v tomto smere po voľbách očakávať?

 

Prezidentstvo Donalda Trumpa pozitívne koreluje s rastom amerických akcií. Zatiaľ čo počas Obamovho mandátu sa zvyšovala ich hodnota o 13 percent ročne, počas Trumpovej vlády dosahovali výnos v priemere 13,5 percenta p. a. Základnými faktormi tohto vývoja sú predovšetkým znižovanie daní, deregulácia a všeobecne obchodu naklonená politika Trumpovej administratívy. Ide o dôležitú tému, keďže americké akcie sú kľúčovou súčasťou investičných portfólií, zvlášť tých aktívne riadených, a to vďaka dominantnej pozícii popredných tamojších firiem na globálnych trhoch. 

 

"Americké akcie sú kľúčovou súčasťou investičných portfólií – zvlášť tých aktívne riadených."

Martin Vozár, Portfolio Manager

 

Americký akciový trh predstavuje 60 percent z celosvetovej akciovej trhovej kapitalizácie. Spoločnosti, ako sú Microsoft či Walmart, majú takú kapitálovú a trhovú silu, že ich zastúpenie je v podstate nevyhnutné v každej investičnej stratégii zameranej na dosiahnutie efektívneho pomeru medzi podstupovaným rizikom a očakávaným výnosom. Optimálnym spôsobom, ako sa podieľať na raste amerických akcií, je aktívne riadené akciové portfólio Equity US spoločnosti Omnium Capital, o. c. p., a. s. Zameriava sa na akcie amerických top firiem, ale svojím výnosom navyše pravidelne prekonáva pasívne investičné stratégie kopírujúce akciové indexy, a to pri zachovaní obdobného rizika (meraného metódou VaR 95). 

 

Čísla neklamú

 

Hrubá hodnota Equity US sa od 1. mája 2020 do 31. januára 2024 zvýšila o 106,7 percenta (21,1 percenta p. a.), čím o 32,8 percenta prekonala zvolený benchmark, ktorý vzrástol iba o 73,9 percenta (15,9 percenta p. a.). Len za minulý rok sa hrubá hodnota portfólia zvýšila o 29,7 percenta a prekonala rast všetkých hlavných akciových indexov vrátane benchmarku (S&P 500 vzrástol o 21,7, nemecký DAX o 20,3, NIKKEI 225 o 18,3 a čínsky index CSI dokonca výrazne klesol o 14,8 percenta).

Vývoj historického celkového hrubého percentuálneho zhodnotenia portfólia Equity US a syntetického Benchmarku (0,5 x S&P Index + 0,5 x STOXX Europe 600 Index) na časovej perióde od 1.1.2023 do 31.12.2023.

 

Portfólio manažérom Equity US je Martin Vozár, ktorý má dlhoročné skúsenosti z oblasti riadenia akciových portfólií. S tímom využívajú špičkové finančné nástroje, ako je Bloomberg Professional Terminal, a aplikujú najnovšie teoretické poznatky. Martin Vozár dlhodobo pôsobí aj na akademickej pôde. Na Fakulte managementu UK vedie predmety finančný manažment a oceňovanie podnikov. 

 

Index S&P 500 potreboval na zdvojnásobenie svojej hodnoty šesť a pol roka (z úrovne 2 500 bodov na úroveň 5 000 bodov). Portfóliu Equity US trvalo zdvojnásobenie hodnoty tri a pol roka. Investujte do aktívne riadeného portfólia Equity US teraz. Viac informácií sa dozviete na telefónnom čísle: 0908 736 069.

Späť do prehľadu