Táto internetová stránka používa súbory cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto internetovej stránky alebo kliknutím na tlačidlo "Súhlasím", súhlasíte s použitím súborov cookies. Viac informácií

Predpoklady pre rast polovodičového trhu

Predpokladá sa, že globálny trh s polovodičmi vzrastie z 573,44 miliardy USD v roku 2022 (v roku 2021 dosiahol 527,88 miliardy USD) na 1 380,79 miliardy USD do roku 2029 v prognózovanom období 2022-2029, čo implikuje rast 12,2% na úrovni CAGR (Compound Annual Growth Rate - zložené ročné tempo rastu).

 

Rast celého trhu bude ťahaný najmä rastúcim celosvetovým záujmom o zariadenia spotrebnej elektroniky. Okrem toho technológie umelej inteligencie („AI“), internetu vecí („IoT“) a strojového učenia („ML“) ponúkajú dlhodobé príležitosti pre rozvoj špičkových polovodičov, nakoľko sú závislé na spracovaní veľkého množstva údajov a to za veľmi krátky čas. Rastúci dopyt po pokročilejších čipoch v priemyselných aplikáciách taktiež zvyšuje potenciál tohto trhu do budúcna.

 

 

Rastúca úroveň disponibilného príjmu domácností, zvyšujúca sa populácia a urbanizácia vytvárajú obrovský dopyt po zariadeniach spotrebnej elektroniky. Čipy sú prítomné prakticky vo všetkých elektronických zariadeniach, vrátane smartfónov, práčok, televízorov a chladničiek. Popredné značky spotrebnej elektroniky vynakladajú veľké investície na uvádzanie nových zariadení, aby uspokojili rastúci dopyt spotrebiteľov po pokročilých zariadeniach a podporili tak rast trhu. Vo vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomikách záujem o prácu z domu výrazne narastá, čím sa ďalej zvyšuje dopyt po smart zariadeniach.

 

Inteligentné domáce systémy budú v nasledujúcich rokoch jedným z dôležitých rastových faktorov na trhu polovodičov, keďže umelá inteligencia preniká do domácností, do televízorov, set-top boxov a iných domácich spotrebičov. Tento sektor bude v nasledujúcich piatich rokoch rásť rýchlejšie ako sektor osobných počítačov a sektor smartfónov. Sektor dosiahne podľa IDC do roku 2027 hodnotu 325 miliárd USD, čo je o 17 % viac ako v roku 2022 keď dosiahol 277 miliárd USD. Predaje smartfónov by mali vzrásť o 2 % a v segmente PC sa za rovnaké obdobie očakáva pokles o 6 %.

 

Cloudový segment má značný podiel na trhu s polovodičmi v dôsledku vysokej potreby spracovania dát online, čím sa zrýchľuje dopyt po pamäťových a úložných zariadeniach. Spotrebná elektronika, ako sú herné konzoly, rýchlo rastúci sektor nositeľných zariadení a pod., zohrávajú na tomto trhu dôležitú úlohu a podporujú výrazný a trvalý rast celého sektora.

 

Odhaduje sa, že segment automotive bude rásť iba mierne. Jeho trhový potenciál sa však zvyšuje s pokrokmi v autonómnom riadení a s tým súvisiacimi novými možnosťami pre predaj doplnkového softvéru. Generálny riaditeľ spoločnosti Ford odhaduje 1000 % rast softvérových služieb pre automobily.

 

Predpokladá sa, že v segmente priemyselných aplikácií bude dopyt po čipoch stabilne rásť, pričom v segmente vládnych aplikácií bude dopyt stagnovať v dôsledku obmedzených vládnych investícií v oblasti komunikačných technológií.

 

Každý inteligentný investor má vo svojom investičnom portfóliu zahrnuté aj tzv. budúce hviezdy, ktoré neprinášajú okamžitý zisk, ale majú mimoriadnu perspektívu do budúcnosti. Portfólio Chip AI predstavuje jedinečnú investičnú príležitosť, preto nás neváhajte kontaktovať a otvorte si svoj investičný účet v Omnium Capital o.c.p., a.s.